زئوتکنیک Zootechnie

برای علاقمندان پرورش و اصلاح نژاد دام

خبر: اجرایی شدن قانون نظام دامپروری مشکلات این بخش را برطرف می‌کند

خبرگزاری فارس:معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به تصویب قانون نظام دامپروری کشور گفت: با اجرایی شدن این قانون، بسیاری از مشکلات زیربخش‌های دامپروری کشور برطرف می‌کند.
به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، نظام‌الدین سجادی صبح امروز همزمان با سومین دوره سفر هئیت دولت به استان آذربایجان شرقی، که به منظور بررسی و رسیدگی به مشکلات تشکل‌های بخش کشاورزی، درجلسه‌ای مشترک که به این منظور تشکیل شده بود، حضور یافته و از نزدیک در جریان مسایل و روند کار قرار گرفت.
معاون وزیر جهادکشاورزی در امور دام، با اشاره به تصویب قانون نظام دامپروری کشور گفت: با اجرایی شدن این قانون، بسیاری از مشکلات زیربخش های دامپروری کشور برطرف می‌کند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به قیمت نهاده‌ها و همچنین فرآورده‌های لبنی و نوسانات قیمت اظهار داشت: بحث قیمت تمام شده، با هدفمندشدن یارانه‌ها، عینیت پیدا می‌کند، بنابراین واحدهایی که باحداقل هزینه بتوانند بیشترین بازده را داشته باشند قادر به رقابت در بازارهای جهانی پیدا می‌کنند، در غیر این صورت حذف می‌شوند و این رقابت با استفاده بهینه از منابع تولید، برنامه‌ریزی اصولی و مدیریت صحیح امکان‌پذیر می‌شود.
سجادی با اشاره به پرداخت 3 هزار میلیارد ریال یارانه درسال 87 گفت: برای نخستین‌بار در سال گذشته 20 میلیون قطعه تخم مرغ نطفه‌دار، برای جلوگیری از تضرر تولیدکنندگان، به صورت تضمینی خریداری شد و این نشان از توجه ویژه دولت به این بخش مهم اقتصادی کشور است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور دام، با اشاره به خصوصی سازی و اثرات مفید آن در اقتصاد کشور و ایجاد امکان رقابت بیشتر تولیدکنندگان در ورود به بازارهای جهانی گفت: براساس اصل 44 قانون اساسی، وزارت جهادکشاورزی آمادگی خود را برای واگذاری تمام امور تصدی‌گری در این وزارت‌خانه، به تشکل‌ها اعلام داشته و امید می‌رود این تشکل‌ها با ارتقای سطح علمی و تخصصی خود، بتوانند امکان ایجاد بستر لازم برای کنترل بازار مصرف در مواقع ضروری را ایجاد کند.
وی همچنین اضافه کرد: هم اینک، براساس اطمینان دولت بتوان بالای بخش خصوصی در تمام استان‌ها، جلساتی برای تصمیم‌گیری‌های لازم در مسائل تولید، به خصوص در زیربخش‌های مختلف کشاورزی، باحضور نمایندگان تشکل‌ها برگزار می‌شود، تا با لحاظ کردن تمام دیدگاه‌ها، بستر مناسب برای حرکت به سوی خصوصی سازی در زمینه‌های مختلف ایجاد و در نهایت اهداف دولت خدمتگزار در ارتقای سطح کمی و کیفی تولیدات محصولات کشاورزی محقق شود.
شجادی همچنین از تصویب 400 میلیارد ریال تسهیلات برای تجهیزو نوسازی مرغداری‌های استان، برای سال 89 در کار گروه کشاورزی خبر داد و افزود: با تصویب نهایی آن در هئیت دولت این تسهیلات به واحدهای مرغداری استان پرداخت می‌شود.
  
نویسنده : رأفت ; ساعت ۱٠:٠٢ ‎ق.ظ روز ٢٩ آبان ۱۳۸۸