زئوتکنیک Zootechnie

برای علاقمندان پرورش و اصلاح نژاد دام

خبر: سال گذشته 17 میلیارد تومان در بخش اصلاح نژاد دام هزینه شد.

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی
اختصاص 1800 میلیارد تومان نقدینگی برای تولید شیر ،گوشت ،مرغ و تخم‌مرغاختصاص 1800 میلیارد تومان نقدینگی برای تولید شیر ،گوشت ،مرغ و تخم‌مرغ

خبرگزاری موج - گروه اقتصاد اجتماعی
معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی از اختصاص 1800 میلیارد تومان نقدینگی برای تولید شیر ،گوشت ، مرغ و تخم‌مرغ در سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار موج؛ سیدنظام‌الدین سجادی معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی در جمع خبرنگاران اظهارداشت: با تولید بیش از 842 هزار تن گوشت قرمز و بیش از 4/1 میلیون تن گوشت مرغ، هیچ مشکلی برای مردم درماه مبارک رمضان جهت تامین این محصولات بوجود نخواهد آمد.
وی افزود: ‌در مجموع 1800 میلیارد تومان نقدینگی برای تولید شیر ،گوشت ،مرغ و تخم‌مرغ اختصاص می‌یابد.
سجادی خاطرنشان کرد: 800 میلیون تومان برای نقدینگی مرغداران در نظر گرفته شده است که دولت آن را به بانک مرکزی ابلاغ کرده و از هفته آینده از طریق بانک‌های عامل به مرغداران پرداخت می‌شود.
وی بیان کرد: همچنین 400 میلیارد تومان برای تولید شیر و 600 میلیارد تومان برای تولید گوشت قرمز اختصاص یافته است.
معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر این که انبار مرغداران خالی از نهاده‌ها است، ولی انبارهای کشور پر از نهاده است، گفت: نهاده اصلی صنعت مرغداری ذرت و کنجاله سویا می باشد که برای تامین آن هیچ مشکلی وجود ندارد و نهاده‌های تولید در انبارها وجود دارد که اگر سیستم بانکی برای پرداخت تسهیلات و نقدینگی همکاری نکند مرغداران نمی‌توانند نهاده‌های مورد نیاز خود را تامین کنند.
سجادی در مورد نقش شرکت پشتیبانی امور دام در افزایش قیمت جو ، گفت:‌ اصل خبر کذب بوده و شرکت پشتیبانی امور دام جو را به قیمت 290 تومان چه در سال گذشته و امسال عرضه می‌کند و تاکنون 150 هزار تن جو به صورت سهمیه به استان‌ها توزیع شده است.
وی خاطرنشان کرد: اگرچه قیمت جو برای شرکت پشتیبانی امور دام بالای 300 تومان است، ولی در سال گذشته و امسال جو را به قیمت 290 تومان بین دامداران توزیع می‌کند.
سجادی ادامه داد: شرکت پشتیبانی امور دام برای جلوگیری از زیان دامداران علاوه بر خرید گوشت مازاد تولید‌کنندگان نسبت به خرید دام زنده مناطق خشک اقدام می‌کند.
معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد : این شرکت هر کیلوگرم گوشت گوساله به صورت لاشه 4900 تومان و گوشت منجمد کارتنی هر کیلو 6100 تومان خریدار می‌کنند.
وی اضافه کرد:‌ خرید دام خشکسالی با گوشت پرواری فرق دارد و دولت برای خرید دام‌های خشکسالی یارانه می‌پردازد.
سجادی گفت: تاکنون 830 هزار راس دام مناطق روستایی و عشایری خشک خریداری شده و هر کیلو گرم بره زنده 2 هزارتومان و 450 تومان و میش یک هزار و 900 تومان خریده می‌شود که دولت برای هر راس دام به طور متوسط 30 تا 40 هزار تومان یارانه می پردازد.
وی با اشاره به این که میزان تولید تخم‌مرغ از میزان پیش‌بینی شده در برنامه چهارم توسعه کمتر است، عنوان کرد: در پی شایعه آنفولانزای سال 84 تعدادی از واحدها تعطیل شدند که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده از نیمه دوم سال گذشته تولید تخم‌مرغ سیر صعودی یافت، به طوری که در سال گذشته 703 هزار تن تخم مرغ تولید شد که پیش‌بینی می‌شود این میزان امسال به 728 هزار تن افزایش یابد.
سجادی با بیان اینکه تامین تخم‌مرغ مورد نیاز داخل کشور در اولویت قرار دارد، اظهارداشت: اگر تخم‌مرغ مازاد نیاز شهروندان وجود داشته باشد، تسهیلات برای صادرات آن به کشورهای اطراف که واردکننده تخم مرغ هستند فراهم خواهد شد و پس از رفع نیاز کشور برای صادرات تخم مرغ برنامه‌ریزی و با احتیاط اقدام می‌شود.
معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی در پایان گفت: سال گذشته بالغ بر 50 میلیارد تومان اعتبار در بخش بهبود تغذیه دام و 17 میلیارد تومان در بخش اصلاح نژاد دام هزینه شد.

  
نویسنده : رأفت ; ساعت ۱٢:٥٢ ‎ب.ظ روز ۳ امرداد ۱۳۸٧
تگ ها :