زئوتکنیک Zootechnie

برای علاقمندان پرورش و اصلاح نژاد دام

پرورش خرگوش آنقوره در ایران

از آنجائیکه موضوع پایان نامه ی دکتری من در مورد خرگوش آنقوره بود و بمدت 3 سال با راهنمایی و مشاورت برجسته ترین متخصصین پرورش خرگوش فرانسه ( hubert de Rochambeau  و Daniel Allain ,Garreau H )کار کردم نسبت به مسائل پرورش این دام حساس هستم و می خواهم به افرادی که مبادرت به پرورش خرگوش آنقوره می نمایند، کمک نمایم تا این کار را بصورت علمی شروع کرده و به موفقیت برسند.

 

اخیرا  مجتمعی اقدام به تهیه پروژه ای برای  پرورش خرگوش آنقوره در ایران انجا م داده است که بلحاظ تنوع بخشی به تولید محصولات دامپروری در کشور جالب توجه است ولی نواقصی در آن بچشم می خورد که بلحاظ دلسوزی در بهدر نرفتن منابع کشور قابل ذکر است    . باشد که این پروژه با رفع نواقص به موفقیت کامل برسد.

 

،موضوع نگران کننده در این مورد آن است که با مروری بر توضیحات پروژه، بنظر می رسد که در تنظیم آن بسیار خوش بینانه با مسئله برخورد شده است. تجارب پرورش دهندگان قبلی که در استان تهران اقدام به راه اندازی پرورش خرگوش انجام داده بودند و بعلت مقرون بصرفه نبودن به تعطیلی کشانده شدند نشانه آن است که در طراحی چنین پروژه هایی باید واقع گرایانه تر برخورد شود. تکیه بر فروش ناخن ! و ادرار خرگوش، برای سود آوری پروژه منطقی نیست. علاوه از اینها تجارب جهانی نیز نشان می دهد که کشورهایی نظیر فرانسه  نتوانسته اند در مقابل تولید بسیار ارزان آنقوره توسط چینی ها تاب بیاورند. اگر امروزه کشور چین عمده ترین تولید کننده آنقوره در جهان است، این توانایی را بخاطر توسعه پرورش خرگوش بصورت کم تراکم و نیروی کارگری ارزان بدست آورده است.

وابستگی کشور به واردات ذرت و کنجاله سویا که از اقلام اصلی غذای تک معده ایها است از موضوعات دیگری است که همیشه دولت را در تنگنای برآورده کردن خواسته های مرغداران قرار داده است. حال توسعه دام تک معده دیگری برای کشوری چون ایران با 250 میلیمتر میانگین بارندگی، جای سئوال است. متاسفانه در تهیه طرح از نظر کارشناسان دامپروری استفاده نشده است چنانکه این پروژه مثل آن است که در یک واحد گاوداری شیری، تولید همه گله را روزانه 60 کیلو گرم در نظر بگیریم! اشتباهی که هر دانشجوی کم تجربه مهندسی علوم دامی در تهیه پروژه ممکن است انجام دهد.

مسایل علمی و فنی بسیار زیادی در زمینه پرورش خرگوش وجود دارد که در آینده به آنها خواهم پرداخت.پروژه پرورش خرگوش، برگرفته از وبسایت مجتمع دام و صنعت اوشن

"« شرح مختصری از پروژه مطروحه »

کل پروژه تشکیل گردیده از پرورش و نگهداری زنجیره کامل طیور گوشتی بدون واحد مــــــــــرغ اجداد و پرورش و نگهداری زنجیره خرگوش پشمی که دو زنجیره مــــــطروحه در نوع خود یـــــــعنی زنجیـــــره طــــیور گوشــــــتی ، در خاورمیانه و زنجیره خرگوش پشمی در دنیا ، منحصر بفرد می باشد.

زنجیره طیور گوشتی :
شروع از خرید جوجه یکروزه مادرگوشتی و پرورش و نگهداری در واحد نیمچه مرغ مادر گوشتی تا 5/4 الی 5 ماهگی سپس انتقال پولت به واحد پرورش و نگهداری مرغ مادرگوشتی و تخم مرغ نطفه دار حاصله به واحد جوجه کشی انتقال و جوجه یکروزه بدست آمده در واحد نگهداری مرغ گوشتی نگهداری و تا انتهای دوره ، 45 روز پرورش و سپس کلیه مرغها به کشتارگاه طیور انتقال داده خواهند شد .

در کشتارگاه طیور گوشت بدست آمده قطعه قطعه و سپس بسته بندی و قسمتی از گوشت حاصله آماده طبخ خواهد گردید و پر و پا و امعاء و احشاء داخل آن نیز بطور جداگانه تمیز و بسته بندی خواهد شد و روده و الباقی ضایعات به قسمت تبدیل ضایعات انتقال داده خواهد شد .

گوشت مرغ بسته بندی شده عیناً به سردخانه جهت انجماد انتقال داده خواهد شد . و پس از آن بسته بندی های انجماد صادرات و یا در صورت نیاز داخل کشور به مصارف داخلی تعلق خواهد گرفت .

ظرفیت واحدهای این زنجیره که در خاورمیانه بزرگترین اشل تعداد را در بر دارد ، بقرار زیر می باشد .

الف : مرغ مادر گوشتی در هر دوره با دارا بودن چهار سن -/500,000 قطعه مرغ
ب : نیمچه مادر گوشتی در سال -/560,000 قطعه
ج : مرغ گوشتی در سال -/18,000,000 قطعه
د : جوجه کشی در سال -/50,400,000 عدد تخم مرغ
ه : کشتارگاه طیور با دو شیفت کاری در روز با احتساب 317 روز در سال -/81,152,000 قطعه مرغ
و : سردخانه دو مداره 7 هزار تنی ( 5 هزار تن زیر صفر و 2 هزار تن بالای صفر )
زنجیره خرگوش پشمی :
شروع از خرید مادر و پدر خرگوش پشمی ازخارج از کشور و جفت گیری و تولید خرگوش پشمی تا سقف سیصد و شصت هزار قطعه افزایش تولید خواهیم داشت و تا 5/2 سال از کلیه خـــــــــرگوشهای پشمی نگهداری کرده و هر دو ماه یک بار پشم آنها چیده می شود و پشم حاصله درجه بندی شده و به واحد ریسندگی انتقال و سپس ریسیده و به نخ خام و کاموا تبدیل خواهد شد و به خارج از کشور صادر می گردد و آماده برای البسه زیر مردانه خواهد گردید .
پس ازگذشت 5/2 سال ازنگهداری خرگوشها ‘ پیرها کشتار و پوست آنها در واحد دباغی ، به چرم تبدیل می گردد و گوشت باقی مانده از کشتار به واحد تبدیل ضایعات انتقال و به پودر گوشت خرگــوش بــــــــرای مصــــــرف در خوراک دام تبدیل خواهد شد .
و روده آن به تولیدی های داخلی و یا خارجی که روده را به نخ جراحی برای مصارف انسانی تبدیل می کنند فروخته خواهد شد و ناخن آنها که هر دو ماه یک بار چیده خواهد شد برای ساخت ابزار دوسو و چهارسو که مورد مصرف در کارهای امثال کامپیوتر را دارد استفاده و ساخته می شود و ادرارخرگوشها تجزیه و برای مصارف شیمیائی استفاده می گردد و مدفوع آنها برای مصارف کشاورزی مورد استفاده قرارخواهد گرفت .
البته در کل پروژه واحدهای دیـــــــــــگری که در درآمدهای جنبی ‘ نقش بسیار مهمی را دارند وجود دارد که شامل محصولات بدست آمده از درختکاریهـــــــای انجام شده از قبیل : پسته ، بادام ، گردو ، و میوه جات و هم چنین گل وگیاهان تزئینی می باشد .
ظرفیت واحدهای این زنجیره که در دنیا بزرگترین می باشد بقرار زیر است :
الف : نگهداری و پرورش خرگوش آنغوره پشمی درسال -/360.000 قطعه
ب : پشم خالص خرگوش آنغوره درجه بندی نشده در سال -/432,000 کیلوگرم
ج : تولید نخ خام برای البسه زیر مردانه در سال -/600,000 کیلوگرم
د : روده خرگوش در سال -/360,000 عدد
هـ : پوست دباغی شده در سال -/360,000 عدد
و : ناخن بدست آمده در سال -/129,600 کیلوگرم
ز : پودرگوشت خرگوش حاصل از ضایعات و گوشت خرگوش درسال با احتساب 60% از 5/3 کیلوگرم وزن هرسر خرگوش -/756,000 کیلوگرم


تولیدات و محصولاتی که از کل پروژه به دست خواهد آمد :
1- گوشت مرغ قطعه قطعه و بسته بندی و منجمد شده .


سرمایه گذاری :
کل پروژه تا انتهای اجرای عملیاتی احداثی و تکمیلی ، سرمایه ای بالغ بر دویست میلیون دلار یا به عــــبارتی یکصدوهشتاد میلیارد تومان (-/1,800,000,000,000 ریال ) را در بر خواهد داشت ، که با توجه به فازبنــدی و مــــرحله های اجـرائی برای شروع در فاز اوّل یک چهارم پروژه در دست اجرا و احداث قرار خواهد گرفت .
موضوع بسیاربا اهمیت و قابل توجه اینکه پروژه مطروحه به هیچوجه وابستگی مالی دولتی به منابع داخل کشوراسلامـی مان نداشته و کلاً بطور خصوصی و از طریق فاینانسر عمل و تامین مالی خواهد گردید .

اشتغال زائی :
در کل پروژه مطروحه تعداد بالغ بر دو هزار نفر (-/2,000 نفر) شـــــاغل خواهند گردید که این تعــداد از کارگر صفر ( حداقل مدرک تحصیلی سیکل ) تا دکتر و مهندس و تکنسین را شامل خواهد گردید .
مزایای درکنار اشتغال زائی در پروژه مطروحه :
از آنجائیکه در طرح مطروحه واحد خدمات مسکونی در نظر گرفته شده که واحد مربوطه شـــامل آپارتمانهای 1 و 2 و3 خوابه برای کارمندان و ویلاهای مدیریتی با کلیه امکانات رفــاهی ، آموزشی ، بهداشتی درمانی ، خدمـــــــاتی ، تفریحی ، ورزشی و انتظامی از قبیل واحدهای آموزشی از مقطع مهدکودک الی انــتهای دوره دبیـرستان ، واحــدهای بهداشتی درمانی که شامل بیمارستان مجهز به کلیه امکانات پزشکی و جراحی و لوازم و تجهیزات کامــل با حـضور و وجود کلیه اطباء متخصص ، مجموعه کامل از تاسیسات و مکانها و سالنهای ورزشی و تفریحات سالـم ، مجــــــــموعه انتظامی بسیار دقیق و بالا برای نظم بخشیدن به مجتمع خدمات مسکونی ، سالنهای آمفی تـئاتر و سـینمائی و تـــــــالار تجمع ، واحدهای رفاهی خدماتی که شـــامل انواع فروشگاهها و موسسات خدمـاتی که مرتبط به زندگی خـانواده های ساکن در شــــــهرک مــــــجتمع می باشند و ... ، خواهد گردید .
که مجموعاً بطور متوسط بین هشت الی ده هزار نفـــر (-/8,000 الی -/10,000 نفر ) را تحـــــت پوشـــش اســـــکانی قرارخواهیم داد .

نیازهای اجرائی طرح مطروحه :
پروژه مطروحه دارای هشت (8) پروانه تاسیس اولـیه خواهد بود که دو (2) پروانه تاسیس آن مرتبط به وزارت صنایع ومعادن و شش (6) موافقت اصولی مرتبط به وزارت جهادکشاورزی میباشد .
کل مجتمع نیازمند حدوداً هشت (8) مگاوات برق و حدوداً شصت (60) لیتر در ثانیه آب می باشد .

قدردانی از نهادی که پروژه را تا حدی حمایت کردند :
کلیه حمایت های مرتبط به اخذ مجوزها از طریق نهاد عظیم الشان ریاست جمهوری که تحت نظر مستقیم و نظارتی معاونت محترم امور اجرائی ریاست جمهور قرار داشته ، صورت پذیرفته .
و نیز اینکه بنابر تعهدی که وزارت جهادکـشاورزی قرار است از ما اخذ نماید ، کلیه تولیدات و مـحصولات بدست آمده درمجتمع مربوطه ، چه در واحد طیور و چه در واحد خرگوش و چه کلیه تولیدات بدست آمده درمجتمع ، عیناً صادراتی خواهد بود ، چرا که از لحاظ ارزآوری سنگینی که در برخواهد داشت ، میتواند در زمینه شکوفائی اقتصاد کشور نقش بسزائی را داشته باشد .

میزان ومتراژزمین مورد نظرپروژه :
طرح مطروحه کلاًحالت مجتمع را خواهد داشت ، از اینـرو کلیه واحدها بدلیل دسترسی و کنترل و مدیریتی به نحو بهینه و جلوگیری از هزینه های جانبی بسیار ، از قبیل دیوارکشی و ایجاد امنیت ، در یک مجموعه از اراضی واقع خواهد گردید که با توجه به فواصل قانونی که نظام دامپروری کشورمعین و مقررنموده ، آرایش واحدها با تناسب با یکدیگر و فواصلی را که بین آنها می بایست رعـایت گردد ، درنتیجه زمینی که مورد نظر قرارگرفته حدوداً 800 هکتارمی باشد که دراطراف اصفهان به لطف الهی تهیه گردیده .
پروژه به لطف وحمایت خداوند منان و نهاد عظیم الشان ریاست جمهوری به مرحله اجرا واحداث درخواهد آمد . انشاء الله . "
  
نویسنده : رأفت ; ساعت ۱٢:٠٤ ‎ب.ظ روز ٤ مهر ۱۳۸٧