زئوتکنیک Zootechnie

برای علاقمندان پرورش و اصلاح نژاد دام

جزوه پرورش زنبور عسل دکتر پوراصغر

بخش 1 : عوامل مهمی که اساس پرورش زنبور عسل را تشکیل میدهد


<!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:"Cambria Math"; panose-1:2 4 5 3 5 4 6 3 2 4; mso-font-charset:1; mso-generic-font-family:roman; mso-font-format:other; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:0 0 0 0 0 0;} @font-face {font-family:"B Lotus"; panose-1:0 0 4 0 0 0 0 0 0 0; mso-font-charset:178; mso-generic-font-family:auto; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:8193 -2147483648 8 0 64 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-unhide:no; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; margin:0in; margin-bottom:.0001pt; text-align:right; mso-pagination:widow-orphan; direction:rtl; unicode-bidi:embed; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman","serif"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} .MsoChpDefault {mso-style-type:export-only; mso-default-props:yes; font-size:10.0pt; mso-ansi-font-size:10.0pt; mso-bidi-font-size:10.0pt;} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:80.9pt 55.3pt 71.9pt .75in; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0; mso-gutter-direction:rtl;} div.Section1 {page:Section1;} -->

اولین عامل موثر برای برداشت عسل بیشتر چراگاه های زنبور عسل است.

دومین عامل موثر وضعیت هوا است.

    1-2-چگونگی چراگاه های زنبورداری را نمیتوان با قاطعیت تمام پیش بینی کرد اما زنبوردار با مشاهدات عینی و تجربیات چند ساله خود میتواند هوای منطقه و وضع گلها وزمان گلدهی را به صورت تقویم چراگاهی دراورده وپیش بینی لازم را می کند.

   3-سومین عامل موثر نوع و نژاد زنبور عسل است.      

    با استفاده از روشهای صحیح پرورش ملکه میتوان ملکه هایی را که دارای صفات و مشخصات مطلوب برای منطقه می باشند راانتخاب کرد یعنی نژاد را بهگزینی نمود تا نسبت به تغییر وضع هوا و گلهای منطقه محدودیتی در تخمگزاری ملکه ایجاد نشود و نیز ملکه علاقه زیادی به تولید بچه کندوی طبیعی نشان ندهد.

   4-از دیگر عوامل موثر انتخاب کندوی واجد شرایط است.

   نه تنها نوع کندو از نظر مصالح به کار برده شده (نوع چوب   فرم و ...) در پیشبرد عملیات زنبور داری و نحوه حمل و نقل موثر است بلکه در چگونگی فعالیت زنبوران از نظر کمی و کیفی و نیز میزان تولید عسل تأثیر فراوان دارد.

   5-از دیگر عوامل موثر روش کار با کندو است که عامل قابل توجهی است.

    یعنی زمان لازم برای بازدید و بررسی کندو را بباید به حداقل رساند و سعی کرد که تمام وقت صرف شده معقولانه باشد. یعنی با در نظر گرفتن تمام جوانب امر کندوها برای استفاده از چراگاه اماده شوند تا در حد اقل زمان گلدهی جراگاه بیشترین محصول نسبت به سرمایه و وقت صرف شده برداشت شود .

 

     شروع و اختتام چرا گاه را با کنترل چراگاه میتوان تعیین کرد حتی یک روز اشتباه باعث می شود که زنبور از ذخیره خود استفاده کند . برای کنترل هر هفته دو بار به صورت تصادفی 10 کندو را وزن میکنیم . در یک کندوی 25 کیلویی روزانه باید 0.5 تا 1 کیلوگرم افزایش وزن داشته باشیم مناسب است در غیر این صورت باید چراگاه عوض شود . برای ما وزن کندو مهم است مثلا در 15 فروردین کندو kg 25 وزن دارد و در 31 فروردین kg 7 افزایش وزن خواهد داشت و در اواخر اردیبهشت به kg  40 میرسد . در این حالت نیازی به تغییر وضعیت نیست و اگر ناگهان مشاهده شود که تغییر وزنی نیست و یا پس از یک هفته وزن کاهش می یابد باید چراگاه عوض شود. استثناهایی هم وجود دارد مثلا در هفته اول خرداد کاهش وزن خواهیم داشت اما بعد دوباره وزن افزایش می یابد تا اول پاییز.

        

همخونی:

به چند طریق میتواند جلوی همخونی در گیاهان گرفته شود : مکانیکی   فیزیکی   شیمیایی .

بافت پوششی کلاله به طرق مختلف برامدگی هایی است که به محض قرار گرفتن گرده ان را نگه میدارد تا گرده قرار گیرد و رشد کند .

انواع خود عقیمی : پرچم بلند              پرچم متوسط              پرچم کوتاه

                          مادگی کوتاه                  مادگی متوسط   مادگی بلند

خود عقیمی بیشتر از نوع شیمیایی است .

در یونجه امکانپذیر نیست که اب یا باد گرده افشانی کند زنبور می اید و روی نشیمنگاه می نشیند و گرده ها روی ان می ریزد ضمن باز شدن مکانیکی گیاه گرده ها روی زنبورمیریزد در گل دیگری مادگی خم میشود و بارور      می شود .

تاکسونومی :

لینه موجودات را بر اساس بیولوژی و مورفولوژی تقسیم بندی نکرده بلکه بر اساس فیزیولوژی و اناتومی تقسیم بندی کرده ٬ چون اگر بر اساس بیولوژی و مورفولوژی بود با تغییر محیط وضع ظاهری انها عوض می شد .

انواع مختلف زنبور عسل به لحاظ ارزش اقتصادی و بین المللی و محلی با هم تفاوت دارند . بیش از 100 نوع زنبور عسل وجود دارد که زنبور عسل فعلی یکی از انواع ان است . ارزش اقتصادی یعنی انکه زنبور عسلی را انتخاب میکنیم که بیشترین تولید را داشته باشد ٬ ارزش محلی یعنی اینکه مثلا باید زنبور را متناسب با محیط سرد اذربایجان انتخاب کنیم .

زنبوران دارای ارزش اقتصادی اخیرا به شش دسته تقسیم می شوند که به انها Apis می گویند ٬ یعنی زنبوران عسلی که به لحاظ اناتومی و فیزیولوژی شبیه هم هستند . Apis خود به دو دسته تقسیم می شود :

دسته اول مثل "ملی فرا" و "هندیکا"

دسته دوم مثل "دورزاتا" و "فلوریا"

هر نوع زنبور عسل خود به چند نژاد تقسیم می شود ٬ مثلا 4 نژاد از نوع ملی فرا عبارتند از کارونیلا  ٬ ایتالیایی ٬ قفقازی ٬ سیاه . که فعلا در تلاقی ها از سه نژاد اولی استفاده می شود .

نوع هندی زنبوری محلی است که در پاکستان ٬ افغانستان ٬ اسیای مرکزی و اسیای غربی وجود دارند ٬ این نوع به خاطر ارزش اقتصادی کمتر در مقابل ملی فرا چندان پیشرفت نکرده در حالی که ملی فرا در همه جا به جز قطبین گسترش یافته ولی به هر حال نوع هندیکا به دلیل ویژگی های بیولوژیکی خاص ارزش محلی ارزش محلی دارد . زنبوران عسل ایران از نوع ملی فرا هستند .

سیستم نامگذاری لینه به این ترتیب :       نام ایجاد کننده . نژاد . نوع . جنس

                                                          مثلا : A.M.Ca.(L) ( اپیس ملی فرا کارنیکا . لینه )

 

ادامه دارد

این مطالب برای اولین بار منتشر می شود. ذکر مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.

تایپ: آقای قادری

         

                                     

  
نویسنده : رأفت ; ساعت ٤:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱ آبان ۱۳۸٧
تگ ها :