زئوتکنیک Zootechnie

برای علاقمندان پرورش و اصلاح نژاد دام

گوشت مرغ

اگراز افراد مسن بپرسيد که حدود چهل پنجاه سال قبل غذای مردم چقدرش از گوشت مرغ تهيه ميشد جواب خواهند داد که خيلی کم.در نيم قرن اخير ذايقه ی مردم کشور ما به شکرانه ی درآمدهای نفتی به سمت مصرف بيشتر گوشت مرغ تغيير پيداکرده است.

ولی اين تغييرات باعث رشد بسيار صنعت مرغداری شده بدون اينکه به زير ساختهای اين صنعت توجه شود. اين امر باعث شده که همواره وزارت خانه های مبتلابه بامشکلاتی روبرو بوده و مصرف کننده و توليد کننده هر دو ناراضی باشند. برای مثال اخباری مشابه مورد زير در رسانه ها زياد مشاهده ميگردد:

 ( مديرعامل اتحاديه مرغداران مرغ گوشتي تهران در گفت و گو با ايلنا: 

تعرفه 25 درصدي كنجاله سويا قيمت تمام شده مرغ را كيلويي 80تومان ‏افزايش مي‌‏دهد

تهران- خبرگزاري كار ايران
افزايش قيمت مرغ، دليل بر گران شدن قيمت آن نيست. 

مهندس محمد يوسفي، مديرعامل اتحاديه مرغداران مرغ گوشتي استان تهران، در گفت‌‏وگو با خبرنگار خبرگزاري كار ايران, ايلنا در رابطه با افزايش قيمت گوشت مرغ در حدود كيلويي 200 تومان، گفت: قيمت گوشت مرغ كيلويي 1700 تا 1800 تومان قيمت متعادل در بازار است و اين افزايش قيمت دليل منطقي براي گراني شدن قيمت‌‏ آن نيست؛ بلكه كاهش قيمت مرغ از ميزان كنوني، زيان توليدكنندگان را در برخواهد داشت.وي، با اشاره به اهميت درصدي سود در قيمت تمام شده گوشت مرغ براي توليدكننده، اظهارداشت: در حال حاضر قيمت مرغ زنده كيلويي 1100 تومان است كه اين ميزان فقط 10 درصد براي توليدكنندگان سود دارد. ضمن آن كه با توجه به قيمت تمام شده مرغ، قيمت 1700 تا 1800 تومان براي مصرف‌‏كنندگان قيمت متعادلي است.يوسفي، با بيان آن كه چرا زماني كه قيمت مرغ كاهش مي‌‏يابد، هيچ كس در اين مورد اظهارنظري نمي‌‏كند و به فكر زيان توليدكننده نمي افتد، افزود: تعرفه 25 درصدي كنجاله سويا، كيلويي 80 تومان قيمت تمام شده مرغ را افزايش مي‌‏دهد. اين در حالي است كه اين تعرفه در راستاي كمك به كارخانجات روغن‌‏كشي از جيب مردم و توليدكنندگان پرداخت مي‌‏شود كه بايد دولت منبع ديگري را براي حمايت از اين كارخانجات پيدا كند.
وي، خاطرنشان‌‏كرد: افزايش قيمت مرغ در راستاي رسيدن به قيمت‌‏هاي متعادل شايد مشكلاتي را براي طبقات كم درآمد و ضعيف جامعه به لحاظ قدرت خريد به وجود آورد؛ ولي نبايد انتظار داشت كه توليدكنندگان به خاطر افزايش قدرت خريد مردم ضرر بدهند؛ زيرا رسيدگي و رفع اين مشكل بر عهده دولت است نه توليدكنندگان.
مديرعامل اتحاديه مرغداران مرغ گوشتي تهران، با بيان مطلب فوق افزود: اگر قيمت‌‏ها در بازار از 1700 تا 1800 تومان بالاتر برود، دولت مي‌‏تواند ذخيره گوشت مرغ را وارد بازار كند. به طوري كه در حال حاضر در ميادين ميوه و تره‌‏بار تهران مرغ منجمد كيلويي 1460 تومان به فروش مي‌‏رسد.
وي، با بيان اين كه توليدكننده گوشت مرغ مصرف‌‏كننده صدها قلم كالا براي توليد است، افزود: در حال حاضر توليدكنندگان با افزايش قيمت ذرت با هزينه‌‏هاي پرسنلي و ساير مواد مورد نياز توليد در اين صنعت روبه‌‏رو هستند؛ لذا ضروري است دولت از يك طرف به حمايت از توليد كنندگان و از طرفي به حمايت از طبقات كم درآمد با اعطاي يارانه‌‏هاي هدفمند بپردازد.
 )


نگاه علمی به اين قضيه نشانگر آن است که سرمايه گذاری زياد در صنعت طيور، بدون توجه به توليد دان مرغ صحيح نمی باشد. برای چاره يا بايد موادی نظير کنجاله سويا، پودرماهي، ذرت و... که مواد اصلی دان مرغ را تشکيل ميدهند در کشور به حد نياز توليد شوند ويا بهره وری مرغداريها آنقدر زياد شود که حتی با واردات مواد اوليه، قيمت تمام شده گوشت يا تخم مرغ توليدی مقرون به صرفه باشد.
در مورد راه اول باتوجه به سطح زير کشت دانه های روغنی و واردات فعلی دانه های روغنی و محدوديتها ی اقليمی ايران, امکان پذير بنظر نمی رسد. راه حل دوم هم مستلزم برنامه ريز ی برای افزايش بهره وری وحضور در بازارهای جهانی است که مشکلات خاص خودش را دارد هر چند غير ممکن نيست. اما راه حل سومی هم وجود دارد وآن توليد محصولی است که اقليم طبيعی ايران اجازه آن را ميدهد و از قانون مزيتهای نسبی پيروی می کند. پوشش گياهی کشور و بارندگی آن ، وضع مراتع وزمينهای قابل کشت پرورش دامهای نشخوار کننده را بيشتر از طيور مناسب ساخته است. اين نوع دامها بمراتب کمتر از طيور وابسته به واردات هستند و به عبارتی برای اقليم کشور خلق شده اند. برای اينکار بايد سر مايه گذاريها از بخش طيور به سمت برنامه ريزی جهت پرورش دامهای نشخوار کننده، اصلاح مراتع ، ايجاد سيستم ثبت توليد حيوانات ممتاز و اصلاح نژاد دام سوق يابد. قبول دارم که گوشت مرغ بهداشتی تر از گوشت قرمز است، کلسترول کمتری دارد، سهل الهضم است ومشکلات مثل جنون گاوی را ندارد ولی اين مزايا به هزينه وابستگی کشور به بيگانه در محصولات استراتژيک نمی ارزد چرا که شکم گرسنه ايمان ندارد.

  
نویسنده : رأفت ; ساعت ٤:٥۱ ‎ب.ظ روز ٤ امرداد ۱۳۸٥
تگ ها :