زئوتکنیک Zootechnie

برای علاقمندان پرورش و اصلاح نژاد دام

سال2009 سال بین المللی الیاف طبیعی

 

International Year of Natural Fibres

سال 2009 از طرف سازمان فائو بعنوان سال جهانی الیاف طبیعی(پنبه، پشم، موهر، کشمیر،و...) اعلام شده است.

 اهداف این برنامه:

آگاهی سازی و افزایش تقاضا برای الیاف طبیعی

تشویق و کمک به حفظ صنایع مربوط به الیاف طبیعی

تشویق دولتها به حل مشکلات رویاروی صنایع مربوط به الیاف طبیعی

***

گروه علوم دامی دانشگاه تبریز در نظر دارد سمیناری را با همکاری فائو برگزار نماید. از تمامی علاقمندان به همکاری در این سمینار دعوت می شود با ایمیل یا شماره تلفن ٠۴١١٣٣٩٢٠۵٣ تماس حاصل نمایند.

منتظر


 
اخبار مربوطه:
 
سال 2009؛ سال الیاف طبیعی
 
تشکل‌ها- همشهری آنلاین:
سازمان ملل متحد سال 2009 را سال بین‌المللی الیاف طبیعی اعلام کرد.

سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحدFAO، با هدف ارتقاء شناخت الیاف طبیعی و معرفی موثر و بادوام بودن آنها و همکاری بین‌المللی میان صنایع نساجی ابتکاراتی ارائه می‌کند.

الیاف طبیعی 40 درصد مصرف جهانی منسوجات را در سال دو هزار و چهار به خود اختصاص دادند.

کارلو پترینی جامعه شناس ایتالیایی پس از برنامه خود برای مبارزه با "تغذیه ناسالم" ، این بار ارتقای کاربرد الیاف طبیعی را در دستور کار خود قرار داده است.

او می‌گوید: لباس پوشیدن همانند خوردن امری است که به کشاورزی وابسته است. ما دیگر نمی‌توانیم با لباس‌های ساخته شده از نفت خود را بپوشانیم و باید کاری کنیم تا الیاف طبیعی بجای صادر شدن و ایجاد ثروت برای تولید پوشاک جمعیت محلی مورد استفاده قرار گیرد.

کارلو پترینی بیست سال پیش انجمنی موسوم به "slow food" (در مقابل fast food) با هدف ارتقاء کیفیت تغذیه سالم ایجاد کرد. اسلو فود امروزه در 150 کشور جهان 100 هزار عضو دارد.

 

***

فائو:
2009، سال وحشی و پشمی

 

 

خبرگزاری موج - گروه بین الملل
سال بین المللی الیاف طبیعی آغاز شد.

سازمان ملل متحد در 22 ژانویه به طور رسمی 2009 را سال بین المللی الیاف طبیعی نامگذاری کرد تا مزایای کتان، کنف، الیاف آگاو، پشم، آلپاکا، موی شتر و آنغوره و کشمیر را مورد توجه قرار دهد.
نامگذاری این سال با شعار سال وحشی و پشمی، به دنبال اختصاص سال 2004 به عنوان سال بین المللی برنج و سال 2003 به عنوان سال بین المللی کوه ها صورت گرفته است.
تمام این اقدامات با هماهنگی سازمان خوار و بار جهانی و به درخواست مجمع عمومی سازمان ملل متحد صورت گرفته است تا به افزایش آگاهی عمومی نسبت به اهمیت منابع آشنای طبیعی منجر شود.
در مراسم نامگذاری سال الیاف طبیعی، حافظ قانم دستیار دبیر کل فائو در امور اجتماعی و اقتصادی عنوان کرد که تولید الیاف حیوانی و گیاهی یک بخش عمدۀ کشاورزی است که سالانه حدود 40 میلیارد دلار برای کشاورزان دنیا درآمد به همراه دارد.
از دیدگاه وی در برخی موارد الیاف تا 50 درصد صادرات یک کشور در حال توسعه را تشکیل می‌دهند. در چنین جوامعی کشاورزان و افراد شاغل در این بخش برای درآمد و امنیت غذایی خود نیازمند فروش و صادرات الیاف هستند.
هر سال حدود 30 میلیون تن الیاف طبیعی از مزارع و حیوانات به دست می آید که در گسترۀ جهان از چین (کتان، پشم، کنف، ابریشم و غیره) تا کشورهای منطقۀ آند (آلپاکا) پراکنده است. بیشترین سهم از آن کتان است که تولید سالانۀ آن حدود 25 میلیون تن است، در حالی که سهم پشم 2/2 میلیون تن می باشد و در تقریباً 100 کشور جهان تولید می شود. استرالیا بزرگترین تولید کنندۀ کتان است و تقریباً یک چهارم کتان دنیا را تولید می کند.
از لحاظ حجم، جوت (کنف هندی) دومین الیاف بزرگ جهان است (با تولید 8/2 – 3/2 میلیون تن) ولی از لحاظ پولی ارزش آن خیلی کمتر از پشم است. هند و بنگلادش تولید کنندگان اصلی جوت هستند.
الیاف آگاو و سایر الیاف های مشابه نیز بیشتر در آفریقا، آمریکای لاتین و چین تولید می شوند. آلپاکا نیز بیشتر در فیلیپین و اکوادور به دست می آیند.
زمانی الیاف دارای اهمیت اقتصادی سوق الجیشی بودند چرا که ظهور انگلستان به عنوان یک قدرت جهانی متکی به پشم و منسوجات بود و ابریشم نیز برای قرن ها نقشی کلیدی در تجارت بین المللی ایفاء می کرد. به تدریج الیاف طبیعی با مواد مصنوعی جایگزین شده اند.
هدف اصلی نامگذاری 2009 به عنوان سال بین المللی الیاف طبیعی این است که اهمیت این الیاف و ارزش آنها برای مصرف کنندگان و همچنین نقش درآمد زایی شان برای کشاورزان را مورد تأکید قرار دهد.
به این منظور در این سال کنفرانس ها و نمایشگاه های مرتبطی در بسیاری از کشورها از جمله آفریقای جنوبی و نیوزلند برگزار می شود.
به منظور هماهنگ سازی این فعالیت ها و حمایت از سازمان های ذی ربط دنیا، فائو از کشورهای عضو و صنایع الیاف طبیعی تقاضای کمک مالی می کند. سال بین المللی سیب زمینی با اهدای 800،000 دلار به فائو همراه شد.

  
نویسنده : رأفت ; ساعت ٢:۱۳ ‎ب.ظ روز ٢ بهمن ۱۳۸٧
تگ ها :